
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 3.3 nF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 1.6002 mm |
| Width | 787.4 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Composition(Kit Type) | Ceramic |
| Temperature Coefficient | 60 ppm/°C |
| Height | 800 µm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Thickness | 889 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Dielectric | CH |
Stock: 1263
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11273
Ext.Price$0.11273
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11273 | $0.11273 |
| 10 | $0.06567 | $0.65670 |
| 50 | $0.05286 | $2.64300 |
| 100 | $0.04255 | $4.25500 |
| 500 | $0.03566 | $17.83000 |
| 1000 | $0.02989 | $29.89000 |
| 3000 | $0.02509 | $75.27000 |
